Az izzadás végterméke vízből, ásványi sókból és savakból, hormonokból áll. Természetes körülmények között is izzadunk néhány deci verejtéket, ez a mennyiség azonban nagyobb hőmérséklet vagy túlzott izzadás esetén nagyobb lehet.
Egy amerikai kutatás azt mutatta ki, hogy nőknél gyakoribb a hónaljban a túlzott izzadás problémája, míg a férfiak esetében a tenyér- és a talpizzadás jellemzőbb.
A túlzott izzadás nagymértékben befolyásolhatja mindennapjainkat, például amikor félünk felemelni a karunkat az ott lévő folt miatt (ami egyébként a ruhánkon sárgás foltot hagyhat) vagy kézfogás előtt kínosan meg kell törülköznünk, mert a tenyerünk nagyon nedves.
Mi okozhat túlzott izzadást?
- Ha dühösek vagyunk, leizzadunk, ami annak a következménye, hogy stressz hormonok szabadulnak fel, felmegy a vérnyomásunk, emelkedik a testhőmérsékletünk és emelkedik a pulzusszámunk.
- Ha nyomás nehezedik ránk, akkor stressz és szorongás is telepszik ránk, ez pedig nyirkos tenyér formájában válik nyilvánvalóvá.
- Az erős, csípős ételek megtévesztik a szervezetünket. Ha pl. meleg/forró teát vagy kávét iszunk logikus, hogy leizzadunk tőle (persze nem télen, amikor kifejezetten jól esik). A fűszeres ételeket viszont csak úgy érzékeli a szervezetünk, mintha forró lenne, hiszen ingerli idegi receptorainkat és ez által verejték ül ki az arcunkra.
- A túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás szintén az izzadás elősegítői. Aki a pohár fenekére néz, amellett, hogy bizonytalanul dülöngél, kipirosodik és verejtékezik is. A dohányzással kapcsolatos izzadás, egy kicsit összetettebb: a nikotin hatására acetikolint választ ki a szervezetünk, ami a verejtékmirigyeinket stimulálja.
- A hormonok változásának hatására is jobban izzadhatunk, például várandósság vagy menopauza idején. Előbbi esetében a fokozott anyagcsere okozza a hőérzetet és aktivizálja a verejtékmirigyeket. Utóbbi esetében pedig az ösztrogénszint csökkenése a szervezet hőközpontjára hat, ez okozza a hőhullámokat.
Ha az izzadásgátló dezodorok nem segítenek, a fokozott verejtéktermelést lehet átmenetileg blokkolni. Főleg nyáron érdemes, hiszen ilyenkor még a meleg idő is rátesz egy lapáttal. Hogy lehetséges ez? Olyan anyag befecskendezésével, ami a blokkolja a izzadásmirigyek idegvégződéseit, hogy azok ne válasszanak ki verejtéket. A kezelés aprólékosan, kicsi tűszúrások kíséretében zajlik.