Anyajegyszűrés teljes testen: Az anyajegyek jelenléte többnyire nem utal betegségre és többségük nem is jelent veszélyt viselőjére. Ugyanakkor a jóindulatú anyajegyek is rákos elváltozásokká fajulhatnak, ezért nagyon fontos, hogy különbséget tudjunk tenni az egyes anyajegyek között. Az anyajegyek átvizsgálása kettős vizsgálattal történik, ami azt jelenti, hogy egyfelől esztétikai bőrgyógyászat során szabad szemmel szemrevételezi szakemberünk az anyajegyeket, másfelől pedig dermatoszkóp segítségével veszi górcső alá azokat. Azt valljuk, hogy nem attól jó egy vizsgálat, ha minél több gépre hagyatkozunk egy-egy diagnózis felállítása során, hiszen a gép egy meghatározott, azaz előre betáplált algoritmust követ, így nem képes szintetizálni, hanem attól jó, hogy szakembereink valóban jelentős szakmai tapasztalatuk révén képesek ránézésre is megállapítani azt, hogy mely anyajegyekkel szükséges foglalkozni behatóbban is, és melyek azok, amelyek nem igényelnek további tanulmányozást. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy ha testszerte számos anyajegyed van, akkor már ránézésre meg tudja különböztetni a szakemberünk egymástól a jó és a problémás anyajegyeket, így az előbbiek nem igényelnek behatóbb vizsgálatot, csak és kizárólag az utóbbiak. Amennyiben fotózásra kerül sor, akkor tudd, hogy a következőkben oda kell figyelned a befotózott anyajegyeidre és rendszeres időközönként részt kell venned anyajegyszűrésen.
Anyajegy eltávolítás sebészi úton: Az anyajegy eltávolításhoz 1 évnél nem régebbi bőrgyógyászati diagnózis szükséges. A bőrgyógyászati vizsgálat után a bőrgyógyász eldönti, hogy szükséges-e bármely anyajegy eltávolítása. Természetesen akkor is van lehetőség anyajegy eltávolítására, ha az nem fenyeget egészségügyi kockázattal, de esztétikailag zavaró.
Az anyajegy eltávolítását minden esetben sebész vagy plasztikai sebész szakorvos végzi, az eltávolított anyajegyet pedig szövettani vizsgálatra küldjük. A beavatkozásra helyi érzéstelenítésben kerül sor, és a Magyar Bőrgyógyászati Társulat ajánlása alapján az anyajegyeket sebészi úton, kimetszéssel távolítjuk el. A lézerrel, kikaparással, egyéb úton történő eltávolítás nem ajánlott. Az anyajegy kimetszésére helyi érzéstelenítésben kerül sor, melyet a sebész varrattal zár. Az anyajegy eltávolítása után a bőrünket nem érheti víz a varratszedésig, illetve a gyógyulásig. Az anyajegy eltávolítása ősztől tavaszig javasolt.