Ahhoz, hogy a lézeres hajterápia működését megértsük, tudnunk kell, hogyan működik a hajnövekedés. A haj élete során különböző szakaszok ciklukusan követik egymást: a haj életének első fázisa az anagén, vagyis növekedési szakasz, amelyet a katagén vagy más néven átmeneti szakasz követ. Az utolsó fázis a telogén vagyis nyugalmi fázis, ennek végén a hajszálak kihullanak.
Tanulmányok bizonyítják, hogy a frakcionált lézersugárzás elősegíti a haj anagén növekedését, tehát telogén fázisból anagén fázisba történő átlépését. A lézer hatására pozitív változást mutat a hajciklusban szerepet játszó molekuláris szintű sejtkommunikáció, így hozzájárulva a gyorsabb sejtosztódáshoz, ezáltal a növekedési fázisban lévő hajszálak megjelenéséhez is.
A nem ablatív, frakcionált lézerrel végzett hajstimuláció ereje a lézer különlegességében rejlik, hiszen a frakcionált lézersugár kíméletesen tudja áthatolni a hajas fejbőrt, a lézeres sebejtés pedig a hajtüszők újranövekedését okozza.
A lézeres sebejtés nem jár vérzéssel vagy fájdalommal, hiszen a behatolási mélység és a seb mérete könnyen szabályozható a frakcionált lézer használata során. A hatékony hajnövekedés serkentéshez a megfelelő energiaszinteket és energiasűrűséget kell használni.
Hogyan serkenti a lézersugárzás a hajnövekedést, mi ennek a biológiai magyarázata? A frakcionált lézer hajnövekedésre gyakorolt serkentő hatása egyrészt a lézer által okozott élénkebb vérkeringésben rejlik.