A telogén effluvium kialakulása általában valamilyen, az egész szervezetet nagy mértékben érintő, fizikai vagy lelki megterhelésre, stresszre, bizonyos esetekben súlyos betegségre, traumára vezethető vissza, de nagyon gyakori, hogy a szervezet hormonális változásai váltják ki. A telogén effuvium hátterében állhat többek között lázas vagy krónikus betegség, fertőzések, szigorú fogyókúra vagy megszorító étrend, alultápláltság és tápanyaghiány, gyógyszerek és tudatmódosító szerek, pszichés igénybevétel és stressz stb... A telogén effluvium leginkább nőkre jellemző hajhullás típus, amely időszakosan megjelenhet, sok esetben a terhességgel és a menopauzával járó hormonális változások okozzák a fokozott hajhullás megjelenését.
Bár a telogén effluvium csak a hajhullással, kopaszodással járó rendellenességek egyik típusa, a köznyelvben ezt a betegséget írják le a leggyakrabban a hajhullás kifejezéssel. A telogén effluvium trichoszkópos vizsgálata során a nagyított képeken gyakran üres hajtüszők láthatók, amelyekből nem nő haj, bizonyos hajhagymákból pedig csak egy hajszál nő ki, miközben az egészséges hajnövekedés során egy-egy tüszőből akár 2-4 erős, vastag hajszál nő egyszerre. (Ritka esetekben a hajas fejbőrön kívül más, szőrzettel borított testrészeket is érinthet az elváltozás, például a hónalj szőrzete is megritkulhat.)
Telogén effluvium során a hajszálak anagén vagyis növekedési fázisa lerövidül, ezzel egyre több hajszál kerül telogén vagyis nyugalmi fázisba, fokozott hajhullást eredményezve. Tanulmányok ugyanakkor bizonyítják, hogy a frakcionált lézersugárzás elősegíti a haj anagén növekedését, tehát telogén fázisból anagén fázisba történő átlépését.