2=5 akció! Most egyszerre 5 testrészt szőrteleníthetsz 2 áráért!

Eljött a perc, amire vártál, túlvagy a mellplasztikán, de a mellműtét utáni gyógyulás folyamata még előtted áll. Legyen szó mellfelvarrásról, mellnagyobbításról vagy mellkisebbítésről, fontos tudnod, hogy a plasztikai műtét utánra való felkészülés legalább olyan fontos, mint magára a műtétre való felkészülés.

A mellplasztikai műtét fajtái, mellplasztika típusai

A mellműtét után mindenki máshogy éli meg a regenerálódás folyamatát és máshogy reagál a fájdalomra. A hirtelen helyzetváltozás következményeként kialakuló feszülés, fájdalom és a panaszok természetesek, de mindenki máshogy éli meg. Akármilyen nehéz is, a várt eredmény eléréséhez türelmesnek kell lenni és fontos, hogy betartsuk a plasztikát végző sebész utasításait és tanácsait. Koncentrált figyelemmel kell óvni magunkat! Az első hetekben minden mozdulatunkat kontrollálnunk kell, óvakodjunk a hirtelen mozdulatoktól. A mellműtét utáni felépülés első napjaiban folyamatosan figyelni kell a testhőmérsékletet is. Az enyhe hőemelkedés a műtét természetes velejárója, azonban a láz gyulladást jelenthet.

A mellimplantátum behelyezésének módja

A megfelelő mellplasztikai módszer kiválasztásához minden esetben szükség van egy plasztikai konzultációra, mely nálunk az Aesthetica Orvosi Központban ingyenes. A konzultáció során a szakorvosod felméri a testi adottságaidnak és az elképzeléseidnek megfelelően azt, hogy mely beavatkozás lenne számodra a legoptimálisabb. Nagyon sok kérdés felmerülhet benned, mielőtt a műtétre vállalkozol. Például, hogy milyen formájú, mekkora méretű implantátumot válassz, továbbá az is, hogy a plasztikai sebészed vajon milyen módszerrel fogja beültetni a mellimplantátumot, tehát izom alá vagy izom fölé fogja helyezni azt. Vajon melyik technika lenne Számodra az ideálisabb?

Annak érdekében, hogy biztosan a legmegfelelőbb formát és méretet válaszd, segítségedre leszünk a konzultáció alkalmával, hiszen a plasztikai sebészünk részletesen tájékoztat téged arról, hogy melyiket ajánlaná számodra. Továbbá lehetőséged lesz a speciálisan erre a célra kifejlesztett Sizer Kit segítségével a méretek és a formák felpróbálásra is, így nem lehet kétséged afelől, hogy minden esetben a legoptimálisabb mellett döntesz majd, amivel örök életre elégedett leszel.

A mellimplantátum behelyezésének a technikája alapvetően minden esetben a plasztikai sebész feladata. Orvosod minden esetben törekszik arra, hogy a számodra legtesthezállóbb módszert válassza. Hiszen az, hogy az implantátum az izom fölé, vagy alá kerüljön, függ a testi adottságaidtól, a mellizomzatod erősségétől, a bőröd állagától, a kiválasztott implantátum méretétől, és attól, hogy tervezel-e családot alapítani a műtét elvégzését követően. Mikor kerül a mellimplantátum izom alá és mikor az izom fölé?

Erősebb mellizomzattal megáldott hölgyeknél, amennyiben megfelelő mennyiségű bőr alatti zsírszövettel és elegendő mennyiségű emlőállománnyal rendelkezik a Páciens, előfordulhat, hogy mirigyállomány alá és izom fölé helyezik a plasztikai sebészek az implantátumot. Ennek a módszernek az előnye, hogy a beavatkozást követően kevesebb a fájdalom és csekélyebb duzzanat jelentkezik az adott területen, tekintve, hogy a mellizomzathoz nem nyúlnak a műtét során. Hátránya viszont abban rejlik, hogy a vékonyabb alkatú nők esetén később fennáll a veszélye, hogy kitapinthatóvá válnak az implantátum szélei, valamint így a tokzsugorodás kockázata is magasabb.

Emiatt jobban kedvelt és többet alkalmazott módszer az implantátum izom alá történő behelyezése, mely kevesebb bőr alatti zsírszövet és vékonyabb testalkat estén is tökéletes eredményt ad. Továbbá mivel a mirigyállományt közvetlenül nem nyomja az implantátum, sokkal csekélyebb a fertőzés, a gennyesedés és a tokzsugorodás kockázata is.

Harmadik opcióként létezik egy úgynevezett dual plane technika, mellyel a két módszert ötvözve félig mirigyállomány alá, félig izom alá helyeik be az implantátumot a plasztikai sebészeink.

Mi vár Rád közvetlenül a mellplasztikai műtét után?

Miután felébredsz az altatásból és bevisznek a kórterembe, a nővér figyelni fog rád, amíg teljesen magadhoz nem térsz. Az, hogy ez mennyi időt vesz igénybe változó, de általában 2 óráig tart. Ahogy elmúlik az altatás hatása, fájdalmat és fáradtságot érezhetsz. Az ébredés alatt és után folyamatosan kapod a fájdalomcsillapítót infúzión keresztül. Előfordulhat, hogy fázni fogsz és dideregsz a műtét után, ez általában a gyógyszerek miatt van. A didergést a műtő alacsony hőmérséklete, az altatószerek kiürülése és a folyadékvesztés is okozhatja. Ha nagyon fázol, kérj egy takarót a kórházi személyzettől. Altatás után nem ritka az émelygés és a hányinger sem. Kérj gyógyszert, ha nagyon kellemetlennek érzed ezt. Ha nagyon rosszul érzed magad, azt mindenképp jelezd plasztikai sebészednek vagy altatóorvosodnak.

Természetesen az alábbi tünetek nem kizárólagos velejárói a műtét utáni állapotnak, a Páciensek többsége pár napig tartó minimális fájdalomról számol be a műtétet követően és a vártnál kevésbé kellemetlen élményei vannak a felépülésről.

A varratszedést követő időszakban tartózkodj a fizikai megerőltetésről, és a hirtelen mozdulatoktól. A mellműtét után alvás szempontból is oda kell figyelned, 1-2 hétben kerüld az oldaladon, vagy hason fekvést, mindaddig ameddig azok nem okoznak semmilyen kellemetlenséget. A műtéti hegek eleinte pirosabbak és domborúbbak, később ellapulnak és halványodnak. Fontos, hogy ezeket a hegeket a műtétet követő időszakban ne érje közvetlen erős napsugárzás, mert azok nem tartalmaznak elegendő pigmentet, így könnyedén leéghetnek. Gyakori kérdés, hogy mellműtét után mikor lehet dolgozni. Az, hogy mikor állhatsz vissza a munkába, az a munkád fizikai aktivitásától függ. Irodai dolgozók esetén akár egy hét múlva, fizikai erőnlétet megigénylő munkakörök esetén pedig 5 hét múlva tudsz visszatérni, dolgozni. A mellplasztika eredménye bár azonnal látható, mégis a teljes gyógyulás heteket vesz igénybe, a mellek végleges formájának az elérése pedig 1-3 hónapig tart.

A mellek hűtése a műtét után

Előfordulhat, hogy az orvosod hűtést ajánl az otthoni ápolás részeként az első 48 órára, például jégzselé használatát, mely a legtöbb gyógyszertárban és drogériában beszerezhető, de bármilyen fagyasztott élelmiszer jó szolgálatot tehet. Fontos, hogy legyen valaki, aki hazavisz a kórházból autóval, hiszen te nem vezethetsz.

Draincső a gyógyulás elősegítésére

Bizonyos esetekben az orvos 1-1 draincsövet vezet be a varratoknál vagy egyéb nyílásból, melyeken keresztül távozhat a felesleges folyadék. Ezek a vékony műanyag csövek általában a műtétet követő napon kerülnek eltávolításra, de szükség esetén akár néhány napig is bent maradhatnak. A drainen keresztül véres-savós, pirosas, sárgás váladék ürül. A sárga folyadék a szöveti irritáció miatt termelődő savó. Ha a palackban sok a vér és a páciens melle nőni kezd, az belső vérzésre utal. Ezt a nővér folyamatosan ellenőrzi. A drain eltávolítását orvosod végzi és alapvetően fájdalommentes. Előfordulhat minimális irritáció a varratnál a drain miatt.

Étkezés a műtétet követő napokban

Fokozottan ajánlott megfogadni az orvos étkezésre és műtét utáni életmódra vonatkozó előírásait is. Továbbra is javasolt a könnyen emészthető ételek fogyasztása, inkább egyszerre kevesebbet és többször fogyasszunk, hiszen a szervezetnek ilyenkor minden megterhelő.

Varratok és antibiotikum

Fontos, hogy műtét után vigyázz a varratokra és tartsd szárazon őket! Bár orvosod kötést rak fel, de ettől függetlenül vigyáznod kell, hogy ne érje víz azt, a műtéti seb kezelése otthon is kiemelkedően fontos. Ne kerüljön krém vagy más folyadék a varrat közelébe, mert ezek az anyagok gyulladást okozhatnak. Ha a kötésed esetleg átvérzik, ne ess pánikba, keresd fel orvosodat, aki elvégzi a kötéscserét.

A felépülés alatt rendszeresen mérd meg a lázad, ugyanis a magas testhőmérséklet gyulladásra utalhat. Amennyiben plasztikai sebészed antibiotikumot írt fel, váltsd ki és szedd be azokat az orvos utasítása szerint. Ha ezt elmulasztod, előfordulhat, hogy mellműtét utáni gyulladás alakulhat ki a szervezetedben, ezt pedig antibiotikumokkal már nem lehet kezelni.

Fájdalom a mellnagyobbítás után

Ha az implantátumot mellizom fölé helyezték, gyógyulásod gyorsabb és fájdalommentesebb lesz, mint izom alá helyezés esetén. Fájdalomcsillapító segíthet. Ha mellnagyobbításod mellfelvarrással kombinált beavatkozás, a lábadozásod időszaka hosszabb lesz. Ne vegyél be acetilszalicilsav tartalmú gyógyszert addig, amíg orvosoddal nem beszélted meg, mert ezek vérzést okozhatnak.

Ödéma, duzzanat vagy vérömleny a mellnagyobbítás után

A mellnagyobbítás utáni első 1 hónapban számíthatsz duzzanatra, mellműtét után ödéma is tapasztalható. Ne vegyél be semmilyen recept nélkül kapható gyógyszert vagy készítményt csak, ha egyeztetted azt az orvosoddal. Ha hirtelen duzzadást észlelsz a műtét utáni napokban, keresd fel orvosod. Előfordulhatnak hematómák, vérömlenyek, melyek maguktól felszívódnak. A jegelés gyorsíthatja ezt a folyamatot, a mellműtét utáni ödéma kezelése és a mellműtét utáni duzzanat lelohasztása is gyorsabb ezzel a módszerrel.

Véralvadásgátló

Ha kombinált műtéted volt (pl. mellfelvarrás után és mellnagyobbítás után), valószínűleg szükség lesz véralvadásgátló adagolására a műtét utáni napokban, de erről orvosod tájékoztatni fog.

Alvás és fürdés az új melleiddel

Közvetlenül a műtét után az alvás nehézkes. A hátadon kell feküdnöd, úgy hogy a hátadat és a fejedet kitámasztod (félig ülő testhelyzet) a duzzadás és fájdalom elkerülése céljából. Az első 1-2 hétben semmiképp ne feküdj hasra és oldalra. Amíg a varrataid nem záródnak össze és nem történik meg a varratszedés, nem fogsz tudni zuhanyozni. Körülbelül egy hétig nem fogsz tudni hajat mosni sem, mert nem emelheted a kezed a fejed fölé. Moss hajat a műtét előtti este és fond be a hajad vagy fogd össze hajgumival!

Kompressziós melltartó viselése

A mellplasztika után kompressziós melltartót kapsz, ami nagyban befolyásolja a várt eredményt, és amit a műtét után számított kb. 4-6 hétig viselni kell. Ami a továbbiakat illeti: mivel a műtét után a mell és a heg még hónapokon át gyógyul, nem ajánlott merevítős melltartót hordani, hiszen az irritálhatja mind a mellet, mind pedig a heget. Felmerül a kérdés, hogy mellnagyobbítás után kell-e egyáltalán melltartót hordanunk? Mivel a mell kötőszövet, az idő múlásával megereszkedhet, veszthet feszességéből,- akkor is, ha mellimplantátum van benne - ezért ajánlott, hogy mellplasztika után is megfelelő melltartót hordjunk. Tehát a melltartó tartson, de ne legyen túl szoros, ne vágjon be, legyen kényelmes, de ne túl laza. Ha ideális a melltartónk, észre sem vesszük, hogy viseljük.

Tevékenységek a gyógyulás alatt

Amint tudsz, sétálgass, de mellműtét után edzés végzése egy ideig nem javasolt. Ne végezz fárasztó tevékenységet és ne sportolj 5-6 hétig a beavatkozás után. A mellműtét után sport csak a teljes gyógyulás után, fokozatosan ajánlott. Figyelj oda, hogy gyermekeidet se emelgesd legalább 5 hétig. A mellműtét után vezetés 2 hétig nem ajánlott.

A mellplasztika utánra érdemes megkérned valakit, hogy pár napig legyen segítségedre a mindennapi teendők ellátását illetően. Megnyugtató, ha van a közelben egy segítő kéz, akire számíthatsz, még akkor is, ha elég erősnek érezzük magunkat.

Mennyi időt vesz igénybe a felépülés mellműtét után? Mint minden sebészeti beavatkozás után, a mellplasztika után is ajánlott 2-3 hét hamisítatlan pihenés. A regenerálódás érdekében fontos időt hagynunk magunknak. Ezt az időt fordítsuk a megújulásra és a felépülés utáni vidámabb, önbizalom-teljesebb jövőnk építésére.

De mire is kell figyelnünk a mellműtét utáni lábadozás időszaka alatt? Mivel a plasztikai műtét után a testünk sok folyadékot veszít, pótolnunk kell azt, sok vizet, ásványvizet igyunk, és gyümölcsleveket is fogyaszthatunk, de kerüljük a szénsavas üdítőket, ahogy a nehéz ételeket is. Kövessük a kevesebb néha több elvet és könnyen emészthető ételeket válasszunk, hiszen a legyengült szervezetnek minden megterhelőbb. A 2-3 hetes felépülés után fokozatosan visszatérhetünk régi szokásainkhoz, azonban ebben az időszakban lehetőleg kerüljük a fizikai megterhelést és azokat a mindennapi mozdulatokat, amik terhelhetik a mell- és karizmokat, úgymint a hajmosás mellműtét után (egyedül), illetve az emelés, hajlás, cipekedés, hason fekvés. Mellműtét után vezetni sem javasolt, így pár hétig érdemes valakit megkérned, hogy vigyen el házon kívüli teendőidre. A műtét után hónapokig kerüljük a közvetlen napfényt, a szoláriumot, a szaunát, a gőzkabint, mert ezek befolyásolhatják a sebgyógyulást. Legalább a gyógyulási időszakban felejtsük el a dohányzást, bármilyen nehéz is. Biztosan Te is gondolkoztál már azon, hogy nyaralni mikor mehetsz az új melleiddel, mellműtét után repülés mikor lehetséges. Ha bővebben olvasnál erről, nézd meg ezt a cikket is!

Az érzékenység elvesztése

Mellnagyobbítás után változhat a mellbimbó és a környező bőr érzékenysége. Ez általában néhány hónap alatt elmúlik, habár néhány esetben tartós állapot is lehet. A teljes érzéketlenség rendkívül ritka, de a mellműtét után zsibbadás is jelentkezhet. Ha az érzékenység visszatér a mellbimbód és a melleid környékén fájdalmat, viszketést érezhetsz. Ez azért van, mert kezdenek visszatérni az idegi funkciók.

Mellbimbó túlérzékenység

Sok nő panaszkodik állandóan merev és érzékeny mellbimbókra a műtét után. Ha leragasztod a mellbimbódat kerek ragtapasszal, megvédheted azt a ruha okozta irritációtól.

Furcsa hangok: nyikorgás és bugyogás

Ne ijedj meg, ha furcsa hangokat hallasz a megnagyobbított melleidből. Ezt folyadék felszaporodás és buborékok okozhatják. Akkor is hallhatóak, ha az implantátum nem rögzült még teljesen. Ez valószínűleg néhány héten belül elmúlik.

Állandó feladatok a mellplasztika után

A mellplasztika folyamata nem ér véget a műtéttel, hiszen életed bizonyos szempontól átalakul, állandó feladatokkal egészülnek ki mindennapjaid. A kontroll- és egyéb, ajánlott vizsgálatokon (mellultrahang, mammográfia) való részvétel elengedhetetlen, hiszen megújult idomaidra és jó egészségedre vigyáznod kell! Emellett más műtét utáni tevékenységek folytatása is javasolt.  A mellplasztikát követően a mindennapi életed részéve válik a mell speciális masszírozása, megmutatjuk, hogyan csináld! Elmondjuk, hogy készülj a fogászati kezelésre és mire figyelj, ha új melltartót vásárolsz!

Masszázs

Gyakori, hogy a plasztikai sebészek a mellmasszázst ajánlják. Ezek a masszázsgyakorlatok a mellimplantátum nyomásából állnak: az implantátum külső széle felől befelé, melyet többször meg kell ismételned. Az implantátumot lefelé, felfelé, jobbra és balra mozgasd. Tartsd az implantátumot minden pozícióban néhány másodpercig. Ezek a gyakorlatok csökkentik a kapszuláris kontraktúra kialakulásának kockázatát. Kérd meg orvosodat, hogy mutassa meg, hogyan végezd pontosan a masszázst. Azt, hogy mikor kezdheted el a masszázst egyén és státuszfüggő, de általában a műtét után 4-5 héttel már végezheted azt. Mellműtét után kemény lehet a mellek tapintása, ettől ne ijedj meg, a melleid az idő múlásával puhulni fognak.

A mell védelme

A mammográfiai vizsgálat és a mellvizsgálat fontos lépései a mellek ápolásának. Az implantátummal rendelkező nőknek ugyanúgy fontosak ezek a szűrések, mint az implantátummal nem rendelkezőknek. A 20-as, 30-as éveikben lévő hölgyeknek ajánlott az évenkénti mellultrahang vizsgálat, 40 év felett pedig az évi egyszeri mammográfiai vizsgálat. Az orvosok a havi egyszeri önvizsgálatot is rendkívül fontos betegség-megelőző eszköznek tartják.

Fogászati kezelések előtt

Több plasztikai sebész és fogász javasolja antibiotikum szedését a mellnagyobbításon átesett nőknek a fogászati kezelések előtt. Ennek oka, hogy a fogkő és egyéb baktériumok a kezelés során bejuthatnak a véráramba és gyulladást okozhatnak. Kérj tanácsot ezzel kapcsolatban plasztikai sebészedtől és fogorvosodtól!

A megfelelő melltartó

A megfelelő és kényelmes melltartó viselése elengedhetetlen, hiszen a jól kiválasztott fazon segít megelőzni a mellek megereszkedését és kellőképpen tartja a melleket. Hogyan válaszd ki a megfelelő melltartót? A mellnagyobbítás után melltartót vásárolni rendkívül jó mulatság. Melled végre olyan méretű, amilyenre mindig is vágytál, ezért nincs más dolgod, mint megtalálni hozzá a megfelelő melltartót. Válaszd akár a csipkéset, a vonzó szexi feketét, vagy a bohókás virágmintásat, az alábbi tanácsoknak biztosan hasznát veszed majd!

Milyen a jó melltartó? A megfelelő melltartó kiválasztása nagyon fontos. Ha nem a számodra legideálisabbat választod, függetlenül a mellnagyobbítástól, melleid idő előtt megereszkedhetnek. Ezért, ha melleid kiesnek a kosárból, vagy a melltartó pántját már a végtelenségig állítottad, elérkezett az idő a vásárlásra! A jó melltartó a felsoroltakkal szemben jól tart, a kosarából még akkor sem csúszik ki melled, ha aktív mozgást végzel. Alkalmazkodik a mellek méretéhez, kényelmes, nem szoros, és lehetőleg fémmerevítő nélküli. Középső pántja egyenesen áll a hátadon, nem vág be, de nem is túl bő.

Hogyan lehet megtalálni a tökéletes melltartót? Állj egyenesen, és vegyél kezedbe egy mérőszalagot. A mérőszalagot a mellcsúcsodon vezesd végig. Figyelj arra, hogy a szalag hátadon is végig mellmagasságban haladjon. Jegyezd fel a méretet. Ezt követően mell alatt is méretet kell venned. A mérést a karok alatt végezd, egyenesen körbevezetve ott, ahova a melltartód alsó szegélye esik majd.

Fontos, hogy a vásárlás során a melltartópántokra is figyelj! Illeszkedjenek természetesen, kényelmesen. Sokan azzal követik el a legnagyobb hibát, hogy túl feszesre állítják és a pántok a vállakba vágnak, pedig nem 100%-ban a pántok végzik a mellek tartását. A vásárláskor a melltartó pántjait állítsd a lehető leglazábbra, eszerint válaszd ki a megfelelő méretet, így ha használat miatt megnyúlna a melltartó anyaga, még hosszabb ideig hordhatod. Végül, új fehérneműdet ne géppel, csak kézzel tisztítsd, így igazán megkímélheted a gépi mosás okozta deformálódástól.

Kíváncsi vagy a legnagyobb melltartóra? Olvasd el cikkünket!

Műtét utáni kontrollvizsgálatok, mellműtét gyógyulási idő, mellműtét után varratszedés

A műtétet követő kontrollvizsgálatoknak rendkívül nagy jelentősége van. Orvosod a kontrollok alkalmával fog meggyőződni arról, hogy a melleid szépen gyógyulnak és elértétek a várt eredményt. Az első kontrollvizsgálatra általában a műtét után egy héttel kerül sor. Ezt újabb vizsgálat fogja követni egy hét múlva, amikor már a varratszedés következik. A vizsgálatok alkalmával orvosod megvizsgálja a varratokat, és ha szükséges, akkor  (általában a második kontroll alkalmával) eltávolítja azokat. Megvizsgálja a melleid állapotát is. Fontos, hogy minden gyógyulással kapcsolatos kérdésedet, kétségedet megbeszéljétek. A mellműtét után kemény mell normális jelenség, azonban ha hirtelen duzzanatot tapasztalsz vagy extrém keménységet, azt jelezd orvosodnak!

A következő kontrollra általában 1 hónappal a műtét után kerül sor. Ezt a két, három, majd hat hónapos kontrollvizsgálat követi. A kontrollok időpontja változhat az alapján, hogy milyen gyorsan gyógyulsz. Amennyiben szövődmény lép fel, előfordulhat, hogy gyakrabban kell felkeresned plasztikai sebészedet.

A vizsgálatok célja, hogy orvosod figyelemmel tudja kísérni a gyógyulásodat és az eredményt. A felépülés időbe telik, a gyógyulási idő mellműtét után akár heteket is igénybe vehet, mire az implantátum a megfelelő helyen rögzül, a mellimplantátum végleges elhelyezkedéséhez 3-4 hónap szükséges, ez idő alatt fokozottan ügyelni kell arra, hogy a gyógyulási folyamat biztonságosan végbemehessen. A teljesen végleges eredményt kb. 1-3 hónappal a műtét után fogod látni.Fontos tehát, hogy elég időt adj a testednek, mielőtt a méret vagy a forma miatt kezdenél aggódni. Ne félj mindent megbeszélni a plasztikai sebészeddel. Íme néhány téma, ami felmerülhet a kontrollvizsgálatok alkalmával:

A vizsgálat előtt nyugodtan készíts listát a kérdéseidről, annak érdekében, hogy mindent meg tudj beszélni az orvosoddal és egy kérdésed se maradjon válasz nélkül.

Az Aesthetica Orvosi Központban minden kontrollvizsgálat ingyenes, ám ha máshol csináltatod a műtétet, nézz utána az áraknak, mert egy kontroll akár 5-15 000 Ft-ba is kerülhet. Nálunk az évente ajánlott ultrahang vizsgálatot is kedvezményes áron veheted igénybe.

MRI

Az FDA ajánlása alapján a szilikon géllel töltött implantátummal rendelkező nők számára is ajánlott évente ultrahang vizsgálat, MRI vizsgálat 3 évvel a műtét után, ezt követően pedig 2 évente, mivel a szilikon implantátum kilyukadását nem jelzik tünetek.

Hegkezelés mellnagyobbítás után

A mellműtét után heg képződik a vágások helyén, ez elkerülhetetlen velejárói a mellnagyobbításnak. Az, hogy hogyan gyógyulnak, sok mindentől függ, beleértve a bőrtípusodat, a heg méretét és elhelyezkedését, a dohányzást (ha dohányzol, nehezebben gyógyulnak a hegek) és az esetleges komplikációkat a műtét közben vagy után. Ha a mellnagyobbítás mellett mellfelvarráson is átestél, több heged lesz és a gyógyulási folyamat is tovább fog tartami.

A heg természetes velejárója a sebgyógyulási folyamatnak. Ha megsérülsz, a tested elkezd több kollagént termelni, ami sebet képez. Ezt a kollagéntermelést egy collagenase nevű enzim felügyeli. Ennek a két anyagnak az interakciója határozza meg a seb jellegét és kiterjedését. Ha túl sok a kollagén és kevés a collagenase, a kialakuló heg hipertrófiás lesz (vastag és kiemelkedő), de előfordulhat keloidos heg kialakulás is, amikor a heg pirosas, kiemelkedő és csomós. Egyesek hajlamosak ilyen hegek kialakulására, főleg azok, akiknek sötétebb a bőre.

A sebgyógyulás szakaszai a következőek:

A három szakasz együtt körülbelül 1 évet vesz igénybe. Ez alatt az egy év alatt a seb folyamatosan halványul, sőt, teljesen eltűnhet. A három említett szakasz lezajlása után lehet a sebet hegnek nevezni.

A megfelelő hegesedés érdekében tartsd magad távol a naptól a beavatkozást követő időszakban. A napfény hatására a heg elszíneződhet, ami csúnya és feltűnő heget eredményezhet. Az orvosok azt javasolják, hogy ha muszáj napon lenned, a műtét után 3-4 hónapig magas faktorszámú fényvédőt használj, hogy védd a heget a beavatkozás után. Kérd orvosod tanácsát ezzel kapcsolatban. Mellműtét után szolárium használata sem javasolt. Ha nem vagy biztos a dolgodban, kérdezd plasztikai sebészed, hogy mit tehetsz annak érdekében, hogy a lehető legszebben gyógyuljanak a hegek. Szilikon tartalmú krém segíthet, hogy a hegeid ellapuljanak és kivilágosodjanak, az egyéb készítményekkel kapcsolatban pedig fordulj orvosodhoz.

Ha kétségeid vannak afelől, hogy szépen gyógyulnak-e a hegeid, kérd orvosod tanácsát. A hegek gyógyulását többféle módszerrel segítheted, a mellműtét utáni hegek kezelése történhet pl. aloe vera tartalmú krémmel, illetve lézeres kezelések alkalmazásával, de természetesen a műtétet követő rendszeres kontrollvizsgálatok alkalmával az első egy évben orvosod folyamatosan tanácsokkal fog ellátni, így az egyéni sebgyógyulási folyamatodra való tekintettel esetleges kiegészítő kezeléseket javasolhat.

Ha hegkorrekcióra van szükséged, a plasztikai sebésznek látnia kell, hogy a testeden lévő többi heg hogyan gyógyult, tudnia kell, hogy van-e keloid hajlamod, esetleg a családban van-e valaki másnak hajlama a keloid képződésre (hiszen a hajlam örökölhető). Amennyiben orvosod véleménye szerint van mód az esztétikai probléma szebbé tételére, eldönti, hogy a hegkimetszés vagy a fagyasztással egybekötött injekciós kezelés a célravezetőbb a te esetedben.

Injekciós kezelés

Ha orvosod az injekciós kezelés mellett döntött, először fagyasztásra kerül sor nitrogén segítségével, ami vérbőséget okoz. Ezt követően a kis mennyiségű szteroidot tartalmazó injekciót helyi érzéstelenítővel kombinálva adja be orvosod a kóros szövetekbe. A kezelés után 2-3 héttel az eredmény már látható. Gyakran egy kezeléssel is látványos eredmény érhető el, de az aktuális állapotnak megfelelően több kezelés is szóba jöhet.

A hegek sebészeti kimetszése

Ha orvosod úgy ítéli meg, hogy számodra a sebészeti kimetszés lesz célravezető, a heg nagyságától és jellegétől függően, lehet, hogy néhány szűrővizsgálaton részt kell venned: laborvizsgálat, EKG. Arról, hogy ezekre, illetve egyéb vizsgálatokra van-e szükséged, plasztikai sebészed vagy esztétikai tanácsadónőd ad felvilágosítást. Ha dohányzol, plasztikai sebészed arra fog kérni, hogy hagyd abba a plasztikai műtéted hegkorrekciód előtt legalább 1 héttel, mert a dohányzás gyengíti az immunrendszert, így lassítja a regenerálódást.

A hegkorrekcióra szinte minden esetben helyi érzéstelenítésben kerül sor, és körülbelül fél órát vesz igénybe. A hegkimetszés után egy speciális kötés kerül a sebre. A hegkorrekció után rövid megfigyelésre a kórházban tartunk, majd néhány óra elteltével – kísérővel – hazaengedünk. Szükség esetén 1 éjszakát kórházban kell maradnod.

A hegkorrekció során kevés esetben fordul elő komplikáció, szövődmény. Bár fontos tudni, hogy mint minden sebészeti beavatkozás, a hegkorrekció is kockázattal jár, attól függetlenül, hogy évente több ezren esnek át problémamentesen hegkimetszésen és elégedettek az eredménnyel.
Azután, hogy plasztikai sebészeddel mindent átbeszéltetek, ismerteti veled az esetleges kockázatokat, komplikációkat, és a hegkorrekció utáni teendőket is. Ilyen kockázati tényező lehet az utóvérzés, gyulladás, feszülés, keloidos hegképződés, a bőr érzékenységének megváltozása.

A hegkimetszés után közvetlenül egy speciális kötés kerül a műtött területre, melyre vigyáznod kell, hogy 10-14 napig ne érje víz! Varratszedésre kb. 10-14 nappal a beavatkozás után kerül sor. Ezután javasoljuk speciális, hegesedést segítő krémek használatát, illetve kérünk, hogy a műtött területet ne tedd ki közvetlen, erős napsütésnek, hiszen ez hátráltatja az esztétikus sebgyógyulást. Mellműtét után szolárium használata sem ajánlott, hiszen ez is befolyásolja a sebek gyógyulását. Amennyiben plasztikai sebészed szükségesnek látja, speciális injekciós kezelést is javasolhat a műtétet követő időszakra!

Az Aesthetica plasztikai csomagja tartalmazza a hegkezelést is

Nálunk a plasztikai csomag nemcsak a mellplasztikát, hanem más kezeléseket is tartalmaz. A csomagban megtalálható egy műtét előtti szövetelőkészítő kezelés, valamint két alkalom lézeres hegkezelés is, ezáltal biztosítva a lehető legjobb és legesztétikusabb gyógyulást.

Milyen komplikációk léphetnek fel mellplasztika után és mikre kell figyelned?

Mint minden műtéti beavatkozásnak, úgy a mellplasztikának is vannak kockázatai. Ezek megismerése segít a gyors felismerésben és a szövődmények elkerülésében, valamint abban is, hogy felelősen vállalkozz a mellplasztikai műtétre.

Azonnal hívd orvosodat vagy SOS számunkat, ha az alábbiakat észleled a műtétet követően:

Más, súlyosabb mellékhatások, melyek rendkívül ritka esetben fordulnak elő, de kórházi látogatást tehetnek szükségessé:

Hívd fel plasztikai sebészed, ha a fenti tünetek bármelyike megjelenik! Ő majd eldönti szükség van-e arra, hogy bemenj a kórházba.

Jegyezd fel az alábbi adatokat vészhelyzet esetére:

Orvos és elérhetősége, esztétikai tanácsadónő és elérhetősége, vészhelyzetben hívható telefonszám, kórház, gyógyszertár.

Egyéb, hosszú távú mellékhatások, komplikációk is előfordulhatnak, melyek az alábbiak:

Úgynevezett kapszula zsugorodás

A befogadó szervezet minden esetben kötőszövetes tokot (kapszulát) képez a protézis teljes felszíne körül. Amennyiben ez a tok a kívántnál erősebb, hegesebb, akkor később zsugorodhat, összenyomhatja a protézist. Néha a mell feszessé és rugalmatlanná válhat. Ez a jelenség a beavatkozást követően bármikor jelentkezhet, még évekkel később is, de leggyakrabban a műtétet követően 6-9 hónapon belül. Megjelenhet egy vagy mindkét oldalon, érdesített felszínű protézis alkalmazásakor és izom alatti helyzetben a szakirodalom szerint ritkábban.

A kapszula képződés pontos okát nem ismerjük, annak megelőzése gondos odafigyelést igényel az orvostól és Pácienstől egyaránt. A probléma megelőzésére és megoldására számos elmélet, gyakorlati alkalmazás született, ennek ellenére biztos módszer nincs. Súlyos esetben szükség lehet a kapszula műtéti bemetszésére, vagy eltávolítására is. Bár ez kellemetlen szövődmény, a felmérések azt mutatják, hogy az érintettek nagy része ennek ellenére újra vállalná a beavatkozást.

Kilyukadás, tónusvesztés

Mint minden folyadékkal töltött tartály, a mellimplantátum is kilyukadhat. A leggyakoribb ok a szilikon elöregedése, sérülés, vagy nagy mechanikai behatás által okozott szakadás. Annak ellenére, hogy a szilikon nagyon sűrű, a tok sérülése helyén kiszivároghat a környezetbe, és ez helyi gyulladásos folyamatot, feszességet, szilikoncsomó képződését okozhatja. Ha ez történik, apró csomócskákat észlel a beteg a beültetés környezetében, és ebben az esetben sebészi úton szükséges eltávolítani az implantátumot, valamint a kijutott szilikont. A testbe került szilikongél késői hatásáról nem tudunk. A kilyukadt implantátumot műtéti úton lehet kicserélni.

Gélszivárgás

A szilikongéllel töltött protézisek esetében előfordul, hogy mikroszkopikus méretű gélcseppek szivárognak át a protézis falán. Ezek a cseppek megtalálhatók a körülvevő szövetekben, de ritkán a test távolabbi pontjaira is eljuthatnak.

Fertőzés

Amennyiben fertőzés lép fel, annak tünetei (helyi bőrpír, feszesség, fájdalom, láz) rövid idővel a műtét után jelentkeznek. Ennek kezelése antibiotikumok adásával, feltárással, protéziseltávolítással történhet. Amennyiben a protézist el kell távolítani, legkevesebb 6 hónap várakozási idő után, nyugalmi periódusban kerülhet sor egy új protézis beültetésére.

Rippling

Az implantátum falának gyűrődése.

Egyéb lehetséges szövődmények

Egyéb kockázati tényezők lehetnek a következők: az implantátum pozíciójának megváltozása, utóvérzés, kisebb-nagyobb vérömleny képződés, fertőzés a műtéti területen belül, sebfertőzés, sebgyógyulási zavar, sebszétválás, elszíneződés, duzzanat, fokozott ödéma képződés, folyadékgyülem képződése az operált területen, a bőr érzékenységének megváltozása, érzészavar, érzéskiesés, gyengeség, a seb gyógyulása során kóros hegképződés kialakulása, bőrelhalás, a heg területén illetve az operált területen fokozott érzékenység és fájdalom, savóképződés, felszíni egyenetlenség, illetve kontúr deformitások, átmeneti vagy végleges aszimmetria, mellbimbó, bimbóudvar és a mell bőrének az érzékenységének átmeneti vagy végleges megváltozása, ráncok, redők a mellen, tapintható implantátum, szilikon intolerancia, légmell, implantátum elmozdulása, zsírelhalás.

Mennyire fájdalmas a mellplasztika?

Mellplasztika után: mit tegyünk a gyors gyógyulásért?

Eljött a perc, amire vártál, túlvagy a mellplasztikán, de a mellműtét utáni gyógyulás folyamata még előtted áll. Legyen szó mellfelvarrásról, mellnagyobbításról vagy mellkisebbítésről, fontos tudnod, hogy a plasztikai műtét utánra való felkészülés legalább olyan fontos, mint magára a műtétre való felkészülés.

A mellplasztikai műtét fajtái, mellplasztika típusai

A mellműtét után mindenki máshogy éli meg a regenerálódás folyamatát és máshogy reagál a fájdalomra. A hirtelen helyzetváltozás következményeként kialakuló feszülés, fájdalom és a panaszok természetesek, de mindenki máshogy éli meg. Akármilyen nehéz is, a várt eredmény eléréséhez türelmesnek kell lenni és fontos, hogy betartsuk a plasztikát végző sebész utasításait és tanácsait. Koncentrált figyelemmel kell óvni magunkat! Az első hetekben minden mozdulatunkat kontrollálnunk kell, óvakodjunk a hirtelen mozdulatoktól. A mellműtét utáni felépülés első napjaiban folyamatosan figyelni kell a testhőmérsékletet is. Az enyhe hőemelkedés a műtét természetes velejárója, azonban a láz gyulladást jelenthet.

A mellimplantátum behelyezésének módja

A megfelelő mellplasztikai módszer kiválasztásához minden esetben szükség van egy plasztikai konzultációra, mely nálunk az Aesthetica Orvosi Központban ingyenes. A konzultáció során a szakorvosod felméri a testi adottságaidnak és az elképzeléseidnek megfelelően azt, hogy mely beavatkozás lenne számodra a legoptimálisabb. Nagyon sok kérdés felmerülhet benned, mielőtt a műtétre vállalkozol. Például, hogy milyen formájú, mekkora méretű implantátumot válassz, továbbá az is, hogy a plasztikai sebészed vajon milyen módszerrel fogja beültetni a mellimplantátumot, tehát izom alá vagy izom fölé fogja helyezni azt. Vajon melyik technika lenne Számodra az ideálisabb?

Annak érdekében, hogy biztosan a legmegfelelőbb formát és méretet válaszd, segítségedre leszünk a konzultáció alkalmával, hiszen a plasztikai sebészünk részletesen tájékoztat téged arról, hogy melyiket ajánlaná számodra. Továbbá lehetőséged lesz a speciálisan erre a célra kifejlesztett Sizer Kit segítségével a méretek és a formák felpróbálásra is, így nem lehet kétséged afelől, hogy minden esetben a legoptimálisabb mellett döntesz majd, amivel örök életre elégedett leszel.

A mellimplantátum behelyezésének a technikája alapvetően minden esetben a plasztikai sebész feladata. Orvosod minden esetben törekszik arra, hogy a számodra legtesthezállóbb módszert válassza. Hiszen az, hogy az implantátum az izom fölé, vagy alá kerüljön, függ a testi adottságaidtól, a mellizomzatod erősségétől, a bőröd állagától, a kiválasztott implantátum méretétől, és attól, hogy tervezel-e családot alapítani a műtét elvégzését követően. Mikor kerül a mellimplantátum izom alá és mikor az izom fölé?

Erősebb mellizomzattal megáldott hölgyeknél, amennyiben megfelelő mennyiségű bőr alatti zsírszövettel és elegendő mennyiségű emlőállománnyal rendelkezik a Páciens, előfordulhat, hogy mirigyállomány alá és izom fölé helyezik a plasztikai sebészek az implantátumot. Ennek a módszernek az előnye, hogy a beavatkozást követően kevesebb a fájdalom és csekélyebb duzzanat jelentkezik az adott területen, tekintve, hogy a mellizomzathoz nem nyúlnak a műtét során. Hátránya viszont abban rejlik, hogy a vékonyabb alkatú nők esetén később fennáll a veszélye, hogy kitapinthatóvá válnak az implantátum szélei, valamint így a tokzsugorodás kockázata is magasabb.

Emiatt jobban kedvelt és többet alkalmazott módszer az implantátum izom alá történő behelyezése, mely kevesebb bőr alatti zsírszövet és vékonyabb testalkat estén is tökéletes eredményt ad. Továbbá mivel a mirigyállományt közvetlenül nem nyomja az implantátum, sokkal csekélyebb a fertőzés, a gennyesedés és a tokzsugorodás kockázata is.

Harmadik opcióként létezik egy úgynevezett dual plane technika, mellyel a két módszert ötvözve félig mirigyállomány alá, félig izom alá helyeik be az implantátumot a plasztikai sebészeink.

Mi vár Rád közvetlenül a mellplasztikai műtét után?

Miután felébredsz az altatásból és bevisznek a kórterembe, a nővér figyelni fog rád, amíg teljesen magadhoz nem térsz. Az, hogy ez mennyi időt vesz igénybe változó, de általában 2 óráig tart. Ahogy elmúlik az altatás hatása, fájdalmat és fáradtságot érezhetsz. Az ébredés alatt és után folyamatosan kapod a fájdalomcsillapítót infúzión keresztül. Előfordulhat, hogy fázni fogsz és dideregsz a műtét után, ez általában a gyógyszerek miatt van. A didergést a műtő alacsony hőmérséklete, az altatószerek kiürülése és a folyadékvesztés is okozhatja. Ha nagyon fázol, kérj egy takarót a kórházi személyzettől. Altatás után nem ritka az émelygés és a hányinger sem. Kérj gyógyszert, ha nagyon kellemetlennek érzed ezt. Ha nagyon rosszul érzed magad, azt mindenképp jelezd plasztikai sebészednek vagy altatóorvosodnak.

Természetesen az alábbi tünetek nem kizárólagos velejárói a műtét utáni állapotnak, a Páciensek többsége pár napig tartó minimális fájdalomról számol be a műtétet követően és a vártnál kevésbé kellemetlen élményei vannak a felépülésről.

A varratszedést követő időszakban tartózkodj a fizikai megerőltetésről, és a hirtelen mozdulatoktól. A mellműtét után alvás szempontból is oda kell figyelned, 1-2 hétben kerüld az oldaladon, vagy hason fekvést, mindaddig ameddig azok nem okoznak semmilyen kellemetlenséget. A műtéti hegek eleinte pirosabbak és domborúbbak, később ellapulnak és halványodnak. Fontos, hogy ezeket a hegeket a műtétet követő időszakban ne érje közvetlen erős napsugárzás, mert azok nem tartalmaznak elegendő pigmentet, így könnyedén leéghetnek. Gyakori kérdés, hogy mellműtét után mikor lehet dolgozni. Az, hogy mikor állhatsz vissza a munkába, az a munkád fizikai aktivitásától függ. Irodai dolgozók esetén akár egy hét múlva, fizikai erőnlétet megigénylő munkakörök esetén pedig 5 hét múlva tudsz visszatérni, dolgozni. A mellplasztika eredménye bár azonnal látható, mégis a teljes gyógyulás heteket vesz igénybe, a mellek végleges formájának az elérése pedig 1-3 hónapig tart.

A mellek hűtése a műtét után

Előfordulhat, hogy az orvosod hűtést ajánl az otthoni ápolás részeként az első 48 órára, például jégzselé használatát, mely a legtöbb gyógyszertárban és drogériában beszerezhető, de bármilyen fagyasztott élelmiszer jó szolgálatot tehet. Fontos, hogy legyen valaki, aki hazavisz a kórházból autóval, hiszen te nem vezethetsz.

Draincső a gyógyulás elősegítésére

Bizonyos esetekben az orvos 1-1 draincsövet vezet be a varratoknál vagy egyéb nyílásból, melyeken keresztül távozhat a felesleges folyadék. Ezek a vékony műanyag csövek általában a műtétet követő napon kerülnek eltávolításra, de szükség esetén akár néhány napig is bent maradhatnak. A drainen keresztül véres-savós, pirosas, sárgás váladék ürül. A sárga folyadék a szöveti irritáció miatt termelődő savó. Ha a palackban sok a vér és a páciens melle nőni kezd, az belső vérzésre utal. Ezt a nővér folyamatosan ellenőrzi. A drain eltávolítását orvosod végzi és alapvetően fájdalommentes. Előfordulhat minimális irritáció a varratnál a drain miatt.

Étkezés a műtétet követő napokban

Fokozottan ajánlott megfogadni az orvos étkezésre és műtét utáni életmódra vonatkozó előírásait is. Továbbra is javasolt a könnyen emészthető ételek fogyasztása, inkább egyszerre kevesebbet és többször fogyasszunk, hiszen a szervezetnek ilyenkor minden megterhelő.

Varratok és antibiotikum

Fontos, hogy műtét után vigyázz a varratokra és tartsd szárazon őket! Bár orvosod kötést rak fel, de ettől függetlenül vigyáznod kell, hogy ne érje víz azt, a műtéti seb kezelése otthon is kiemelkedően fontos. Ne kerüljön krém vagy más folyadék a varrat közelébe, mert ezek az anyagok gyulladást okozhatnak. Ha a kötésed esetleg átvérzik, ne ess pánikba, keresd fel orvosodat, aki elvégzi a kötéscserét.

A felépülés alatt rendszeresen mérd meg a lázad, ugyanis a magas testhőmérséklet gyulladásra utalhat. Amennyiben plasztikai sebészed antibiotikumot írt fel, váltsd ki és szedd be azokat az orvos utasítása szerint. Ha ezt elmulasztod, előfordulhat, hogy mellműtét utáni gyulladás alakulhat ki a szervezetedben, ezt pedig antibiotikumokkal már nem lehet kezelni.

Fájdalom a mellnagyobbítás után

Ha az implantátumot mellizom fölé helyezték, gyógyulásod gyorsabb és fájdalommentesebb lesz, mint izom alá helyezés esetén. Fájdalomcsillapító segíthet. Ha mellnagyobbításod mellfelvarrással kombinált beavatkozás, a lábadozásod időszaka hosszabb lesz. Ne vegyél be acetilszalicilsav tartalmú gyógyszert addig, amíg orvosoddal nem beszélted meg, mert ezek vérzést okozhatnak.

Ödéma, duzzanat vagy vérömleny a mellnagyobbítás után

A mellnagyobbítás utáni első 1 hónapban számíthatsz duzzanatra, mellműtét után ödéma is tapasztalható. Ne vegyél be semmilyen recept nélkül kapható gyógyszert vagy készítményt csak, ha egyeztetted azt az orvosoddal. Ha hirtelen duzzadást észlelsz a műtét utáni napokban, keresd fel orvosod. Előfordulhatnak hematómák, vérömlenyek, melyek maguktól felszívódnak. A jegelés gyorsíthatja ezt a folyamatot, a mellműtét utáni ödéma kezelése és a mellműtét utáni duzzanat lelohasztása is gyorsabb ezzel a módszerrel.

Véralvadásgátló

Ha kombinált műtéted volt (pl. mellfelvarrás után és mellnagyobbítás után), valószínűleg szükség lesz véralvadásgátló adagolására a műtét utáni napokban, de erről orvosod tájékoztatni fog.

Alvás és fürdés az új melleiddel

Közvetlenül a műtét után az alvás nehézkes. A hátadon kell feküdnöd, úgy hogy a hátadat és a fejedet kitámasztod (félig ülő testhelyzet) a duzzadás és fájdalom elkerülése céljából. Az első 1-2 hétben semmiképp ne feküdj hasra és oldalra. Amíg a varrataid nem záródnak össze és nem történik meg a varratszedés, nem fogsz tudni zuhanyozni. Körülbelül egy hétig nem fogsz tudni hajat mosni sem, mert nem emelheted a kezed a fejed fölé. Moss hajat a műtét előtti este és fond be a hajad vagy fogd össze hajgumival!

Kompressziós melltartó viselése

A mellplasztika után kompressziós melltartót kapsz, ami nagyban befolyásolja a várt eredményt, és amit a műtét után számított kb. 4-6 hétig viselni kell. Ami a továbbiakat illeti: mivel a műtét után a mell és a heg még hónapokon át gyógyul, nem ajánlott merevítős melltartót hordani, hiszen az irritálhatja mind a mellet, mind pedig a heget. Felmerül a kérdés, hogy mellnagyobbítás után kell-e egyáltalán melltartót hordanunk? Mivel a mell kötőszövet, az idő múlásával megereszkedhet, veszthet feszességéből,- akkor is, ha mellimplantátum van benne - ezért ajánlott, hogy mellplasztika után is megfelelő melltartót hordjunk. Tehát a melltartó tartson, de ne legyen túl szoros, ne vágjon be, legyen kényelmes, de ne túl laza. Ha ideális a melltartónk, észre sem vesszük, hogy viseljük.

Tevékenységek a gyógyulás alatt

Amint tudsz, sétálgass, de mellműtét után edzés végzése egy ideig nem javasolt. Ne végezz fárasztó tevékenységet és ne sportolj 5-6 hétig a beavatkozás után. A mellműtét után sport csak a teljes gyógyulás után, fokozatosan ajánlott. Figyelj oda, hogy gyermekeidet se emelgesd legalább 5 hétig. A mellműtét után vezetés 2 hétig nem ajánlott.

A mellplasztika utánra érdemes megkérned valakit, hogy pár napig legyen segítségedre a mindennapi teendők ellátását illetően. Megnyugtató, ha van a közelben egy segítő kéz, akire számíthatsz, még akkor is, ha elég erősnek érezzük magunkat.

Mennyi időt vesz igénybe a felépülés mellműtét után? Mint minden sebészeti beavatkozás után, a mellplasztika után is ajánlott 2-3 hét hamisítatlan pihenés. A regenerálódás érdekében fontos időt hagynunk magunknak. Ezt az időt fordítsuk a megújulásra és a felépülés utáni vidámabb, önbizalom-teljesebb jövőnk építésére.

De mire is kell figyelnünk a mellműtét utáni lábadozás időszaka alatt? Mivel a plasztikai műtét után a testünk sok folyadékot veszít, pótolnunk kell azt, sok vizet, ásványvizet igyunk, és gyümölcsleveket is fogyaszthatunk, de kerüljük a szénsavas üdítőket, ahogy a nehéz ételeket is. Kövessük a kevesebb néha több elvet és könnyen emészthető ételeket válasszunk, hiszen a legyengült szervezetnek minden megterhelőbb. A 2-3 hetes felépülés után fokozatosan visszatérhetünk régi szokásainkhoz, azonban ebben az időszakban lehetőleg kerüljük a fizikai megterhelést és azokat a mindennapi mozdulatokat, amik terhelhetik a mell- és karizmokat, úgymint a hajmosás mellműtét után (egyedül), illetve az emelés, hajlás, cipekedés, hason fekvés. Mellműtét után vezetni sem javasolt, így pár hétig érdemes valakit megkérned, hogy vigyen el házon kívüli teendőidre. A műtét után hónapokig kerüljük a közvetlen napfényt, a szoláriumot, a szaunát, a gőzkabint, mert ezek befolyásolhatják a sebgyógyulást. Legalább a gyógyulási időszakban felejtsük el a dohányzást, bármilyen nehéz is. Biztosan Te is gondolkoztál már azon, hogy nyaralni mikor mehetsz az új melleiddel, mellműtét után repülés mikor lehetséges. Ha bővebben olvasnál erről, nézd meg ezt a cikket is!

Az érzékenység elvesztése

Mellnagyobbítás után változhat a mellbimbó és a környező bőr érzékenysége. Ez általában néhány hónap alatt elmúlik, habár néhány esetben tartós állapot is lehet. A teljes érzéketlenség rendkívül ritka, de a mellműtét után zsibbadás is jelentkezhet. Ha az érzékenység visszatér a mellbimbód és a melleid környékén fájdalmat, viszketést érezhetsz. Ez azért van, mert kezdenek visszatérni az idegi funkciók.

Mellbimbó túlérzékenység

Sok nő panaszkodik állandóan merev és érzékeny mellbimbókra a műtét után. Ha leragasztod a mellbimbódat kerek ragtapasszal, megvédheted azt a ruha okozta irritációtól.

Furcsa hangok: nyikorgás és bugyogás

Ne ijedj meg, ha furcsa hangokat hallasz a megnagyobbított melleidből. Ezt folyadék felszaporodás és buborékok okozhatják. Akkor is hallhatóak, ha az implantátum nem rögzült még teljesen. Ez valószínűleg néhány héten belül elmúlik.

Állandó feladatok a mellplasztika után

A mellplasztika folyamata nem ér véget a műtéttel, hiszen életed bizonyos szempontól átalakul, állandó feladatokkal egészülnek ki mindennapjaid. A kontroll- és egyéb, ajánlott vizsgálatokon (mellultrahang, mammográfia) való részvétel elengedhetetlen, hiszen megújult idomaidra és jó egészségedre vigyáznod kell! Emellett más műtét utáni tevékenységek folytatása is javasolt.  A mellplasztikát követően a mindennapi életed részéve válik a mell speciális masszírozása, megmutatjuk, hogyan csináld! Elmondjuk, hogy készülj a fogászati kezelésre és mire figyelj, ha új melltartót vásárolsz!

Masszázs

Gyakori, hogy a plasztikai sebészek a mellmasszázst ajánlják. Ezek a masszázsgyakorlatok a mellimplantátum nyomásából állnak: az implantátum külső széle felől befelé, melyet többször meg kell ismételned. Az implantátumot lefelé, felfelé, jobbra és balra mozgasd. Tartsd az implantátumot minden pozícióban néhány másodpercig. Ezek a gyakorlatok csökkentik a kapszuláris kontraktúra kialakulásának kockázatát. Kérd meg orvosodat, hogy mutassa meg, hogyan végezd pontosan a masszázst. Azt, hogy mikor kezdheted el a masszázst egyén és státuszfüggő, de általában a műtét után 4-5 héttel már végezheted azt. Mellműtét után kemény lehet a mellek tapintása, ettől ne ijedj meg, a melleid az idő múlásával puhulni fognak.

A mell védelme

A mammográfiai vizsgálat és a mellvizsgálat fontos lépései a mellek ápolásának. Az implantátummal rendelkező nőknek ugyanúgy fontosak ezek a szűrések, mint az implantátummal nem rendelkezőknek. A 20-as, 30-as éveikben lévő hölgyeknek ajánlott az évenkénti mellultrahang vizsgálat, 40 év felett pedig az évi egyszeri mammográfiai vizsgálat. Az orvosok a havi egyszeri önvizsgálatot is rendkívül fontos betegség-megelőző eszköznek tartják.

Fogászati kezelések előtt

Több plasztikai sebész és fogász javasolja antibiotikum szedését a mellnagyobbításon átesett nőknek a fogászati kezelések előtt. Ennek oka, hogy a fogkő és egyéb baktériumok a kezelés során bejuthatnak a véráramba és gyulladást okozhatnak. Kérj tanácsot ezzel kapcsolatban plasztikai sebészedtől és fogorvosodtól!

A megfelelő melltartó

A megfelelő és kényelmes melltartó viselése elengedhetetlen, hiszen a jól kiválasztott fazon segít megelőzni a mellek megereszkedését és kellőképpen tartja a melleket. Hogyan válaszd ki a megfelelő melltartót? A mellnagyobbítás után melltartót vásárolni rendkívül jó mulatság. Melled végre olyan méretű, amilyenre mindig is vágytál, ezért nincs más dolgod, mint megtalálni hozzá a megfelelő melltartót. Válaszd akár a csipkéset, a vonzó szexi feketét, vagy a bohókás virágmintásat, az alábbi tanácsoknak biztosan hasznát veszed majd!

Milyen a jó melltartó? A megfelelő melltartó kiválasztása nagyon fontos. Ha nem a számodra legideálisabbat választod, függetlenül a mellnagyobbítástól, melleid idő előtt megereszkedhetnek. Ezért, ha melleid kiesnek a kosárból, vagy a melltartó pántját már a végtelenségig állítottad, elérkezett az idő a vásárlásra! A jó melltartó a felsoroltakkal szemben jól tart, a kosarából még akkor sem csúszik ki melled, ha aktív mozgást végzel. Alkalmazkodik a mellek méretéhez, kényelmes, nem szoros, és lehetőleg fémmerevítő nélküli. Középső pántja egyenesen áll a hátadon, nem vág be, de nem is túl bő.

Hogyan lehet megtalálni a tökéletes melltartót? Állj egyenesen, és vegyél kezedbe egy mérőszalagot. A mérőszalagot a mellcsúcsodon vezesd végig. Figyelj arra, hogy a szalag hátadon is végig mellmagasságban haladjon. Jegyezd fel a méretet. Ezt követően mell alatt is méretet kell venned. A mérést a karok alatt végezd, egyenesen körbevezetve ott, ahova a melltartód alsó szegélye esik majd.

Fontos, hogy a vásárlás során a melltartópántokra is figyelj! Illeszkedjenek természetesen, kényelmesen. Sokan azzal követik el a legnagyobb hibát, hogy túl feszesre állítják és a pántok a vállakba vágnak, pedig nem 100%-ban a pántok végzik a mellek tartását. A vásárláskor a melltartó pántjait állítsd a lehető leglazábbra, eszerint válaszd ki a megfelelő méretet, így ha használat miatt megnyúlna a melltartó anyaga, még hosszabb ideig hordhatod. Végül, új fehérneműdet ne géppel, csak kézzel tisztítsd, így igazán megkímélheted a gépi mosás okozta deformálódástól.

Kíváncsi vagy a legnagyobb melltartóra? Olvasd el cikkünket!

Műtét utáni kontrollvizsgálatok, mellműtét gyógyulási idő, mellműtét után varratszedés

A műtétet követő kontrollvizsgálatoknak rendkívül nagy jelentősége van. Orvosod a kontrollok alkalmával fog meggyőződni arról, hogy a melleid szépen gyógyulnak és elértétek a várt eredményt. Az első kontrollvizsgálatra általában a műtét után egy héttel kerül sor. Ezt újabb vizsgálat fogja követni egy hét múlva, amikor már a varratszedés következik. A vizsgálatok alkalmával orvosod megvizsgálja a varratokat, és ha szükséges, akkor  (általában a második kontroll alkalmával) eltávolítja azokat. Megvizsgálja a melleid állapotát is. Fontos, hogy minden gyógyulással kapcsolatos kérdésedet, kétségedet megbeszéljétek. A mellműtét után kemény mell normális jelenség, azonban ha hirtelen duzzanatot tapasztalsz vagy extrém keménységet, azt jelezd orvosodnak!

A következő kontrollra általában 1 hónappal a műtét után kerül sor. Ezt a két, három, majd hat hónapos kontrollvizsgálat követi. A kontrollok időpontja változhat az alapján, hogy milyen gyorsan gyógyulsz. Amennyiben szövődmény lép fel, előfordulhat, hogy gyakrabban kell felkeresned plasztikai sebészedet.

A vizsgálatok célja, hogy orvosod figyelemmel tudja kísérni a gyógyulásodat és az eredményt. A felépülés időbe telik, a gyógyulási idő mellműtét után akár heteket is igénybe vehet, mire az implantátum a megfelelő helyen rögzül, a mellimplantátum végleges elhelyezkedéséhez 3-4 hónap szükséges, ez idő alatt fokozottan ügyelni kell arra, hogy a gyógyulási folyamat biztonságosan végbemehessen. A teljesen végleges eredményt kb. 1-3 hónappal a műtét után fogod látni.Fontos tehát, hogy elég időt adj a testednek, mielőtt a méret vagy a forma miatt kezdenél aggódni. Ne félj mindent megbeszélni a plasztikai sebészeddel. Íme néhány téma, ami felmerülhet a kontrollvizsgálatok alkalmával:

  • Méret
  • Forma
  • Az implantátum végleges helyzete
  • Fájdalom
  • Sport és egyéb tevékenységek
  • Garancia
  • Érzelmi változások
  • Újabb beavatkozások

A vizsgálat előtt nyugodtan készíts listát a kérdéseidről, annak érdekében, hogy mindent meg tudj beszélni az orvosoddal és egy kérdésed se maradjon válasz nélkül.

Az Aesthetica Orvosi Központban minden kontrollvizsgálat ingyenes, ám ha máshol csináltatod a műtétet, nézz utána az áraknak, mert egy kontroll akár 5-15 000 Ft-ba is kerülhet. Nálunk az évente ajánlott ultrahang vizsgálatot is kedvezményes áron veheted igénybe.

MRI

Az FDA ajánlása alapján a szilikon géllel töltött implantátummal rendelkező nők számára is ajánlott évente ultrahang vizsgálat, MRI vizsgálat 3 évvel a műtét után, ezt követően pedig 2 évente, mivel a szilikon implantátum kilyukadását nem jelzik tünetek.

Hegkezelés mellnagyobbítás után

A mellműtét után heg képződik a vágások helyén, ez elkerülhetetlen velejárói a mellnagyobbításnak. Az, hogy hogyan gyógyulnak, sok mindentől függ, beleértve a bőrtípusodat, a heg méretét és elhelyezkedését, a dohányzást (ha dohányzol, nehezebben gyógyulnak a hegek) és az esetleges komplikációkat a műtét közben vagy után. Ha a mellnagyobbítás mellett mellfelvarráson is átestél, több heged lesz és a gyógyulási folyamat is tovább fog tartami.

A heg természetes velejárója a sebgyógyulási folyamatnak. Ha megsérülsz, a tested elkezd több kollagént termelni, ami sebet képez. Ezt a kollagéntermelést egy collagenase nevű enzim felügyeli. Ennek a két anyagnak az interakciója határozza meg a seb jellegét és kiterjedését. Ha túl sok a kollagén és kevés a collagenase, a kialakuló heg hipertrófiás lesz (vastag és kiemelkedő), de előfordulhat keloidos heg kialakulás is, amikor a heg pirosas, kiemelkedő és csomós. Egyesek hajlamosak ilyen hegek kialakulására, főleg azok, akiknek sötétebb a bőre.

A sebgyógyulás szakaszai a következőek:

  • Gyulladás – ez néhány hétig tart
  • Regressziós szakasz – ez néhány hónapig tart
  • Modellációs szakasz – végső szakasz

A három szakasz együtt körülbelül 1 évet vesz igénybe. Ez alatt az egy év alatt a seb folyamatosan halványul, sőt, teljesen eltűnhet. A három említett szakasz lezajlása után lehet a sebet hegnek nevezni.

A megfelelő hegesedés érdekében tartsd magad távol a naptól a beavatkozást követő időszakban. A napfény hatására a heg elszíneződhet, ami csúnya és feltűnő heget eredményezhet. Az orvosok azt javasolják, hogy ha muszáj napon lenned, a műtét után 3-4 hónapig magas faktorszámú fényvédőt használj, hogy védd a heget a beavatkozás után. Kérd orvosod tanácsát ezzel kapcsolatban. Mellműtét után szolárium használata sem javasolt. Ha nem vagy biztos a dolgodban, kérdezd plasztikai sebészed, hogy mit tehetsz annak érdekében, hogy a lehető legszebben gyógyuljanak a hegek. Szilikon tartalmú krém segíthet, hogy a hegeid ellapuljanak és kivilágosodjanak, az egyéb készítményekkel kapcsolatban pedig fordulj orvosodhoz.

Ha kétségeid vannak afelől, hogy szépen gyógyulnak-e a hegeid, kérd orvosod tanácsát. A hegek gyógyulását többféle módszerrel segítheted, a mellműtét utáni hegek kezelése történhet pl. aloe vera tartalmú krémmel, illetve lézeres kezelések alkalmazásával, de természetesen a műtétet követő rendszeres kontrollvizsgálatok alkalmával az első egy évben orvosod folyamatosan tanácsokkal fog ellátni, így az egyéni sebgyógyulási folyamatodra való tekintettel esetleges kiegészítő kezeléseket javasolhat.

Ha hegkorrekcióra van szükséged, a plasztikai sebésznek látnia kell, hogy a testeden lévő többi heg hogyan gyógyult, tudnia kell, hogy van-e keloid hajlamod, esetleg a családban van-e valaki másnak hajlama a keloid képződésre (hiszen a hajlam örökölhető). Amennyiben orvosod véleménye szerint van mód az esztétikai probléma szebbé tételére, eldönti, hogy a hegkimetszés vagy a fagyasztással egybekötött injekciós kezelés a célravezetőbb a te esetedben.

Injekciós kezelés

Ha orvosod az injekciós kezelés mellett döntött, először fagyasztásra kerül sor nitrogén segítségével, ami vérbőséget okoz. Ezt követően a kis mennyiségű szteroidot tartalmazó injekciót helyi érzéstelenítővel kombinálva adja be orvosod a kóros szövetekbe. A kezelés után 2-3 héttel az eredmény már látható. Gyakran egy kezeléssel is látványos eredmény érhető el, de az aktuális állapotnak megfelelően több kezelés is szóba jöhet.

A hegek sebészeti kimetszése

Ha orvosod úgy ítéli meg, hogy számodra a sebészeti kimetszés lesz célravezető, a heg nagyságától és jellegétől függően, lehet, hogy néhány szűrővizsgálaton részt kell venned: laborvizsgálat, EKG. Arról, hogy ezekre, illetve egyéb vizsgálatokra van-e szükséged, plasztikai sebészed vagy esztétikai tanácsadónőd ad felvilágosítást. Ha dohányzol, plasztikai sebészed arra fog kérni, hogy hagyd abba a plasztikai műtéted hegkorrekciód előtt legalább 1 héttel, mert a dohányzás gyengíti az immunrendszert, így lassítja a regenerálódást.

A hegkorrekcióra szinte minden esetben helyi érzéstelenítésben kerül sor, és körülbelül fél órát vesz igénybe. A hegkimetszés után egy speciális kötés kerül a sebre. A hegkorrekció után rövid megfigyelésre a kórházban tartunk, majd néhány óra elteltével – kísérővel – hazaengedünk. Szükség esetén 1 éjszakát kórházban kell maradnod.

A hegkorrekció során kevés esetben fordul elő komplikáció, szövődmény. Bár fontos tudni, hogy mint minden sebészeti beavatkozás, a hegkorrekció is kockázattal jár, attól függetlenül, hogy évente több ezren esnek át problémamentesen hegkimetszésen és elégedettek az eredménnyel.
Azután, hogy plasztikai sebészeddel mindent átbeszéltetek, ismerteti veled az esetleges kockázatokat, komplikációkat, és a hegkorrekció utáni teendőket is. Ilyen kockázati tényező lehet az utóvérzés, gyulladás, feszülés, keloidos hegképződés, a bőr érzékenységének megváltozása.

A hegkimetszés után közvetlenül egy speciális kötés kerül a műtött területre, melyre vigyáznod kell, hogy 10-14 napig ne érje víz! Varratszedésre kb. 10-14 nappal a beavatkozás után kerül sor. Ezután javasoljuk speciális, hegesedést segítő krémek használatát, illetve kérünk, hogy a műtött területet ne tedd ki közvetlen, erős napsütésnek, hiszen ez hátráltatja az esztétikus sebgyógyulást. Mellműtét után szolárium használata sem ajánlott, hiszen ez is befolyásolja a sebek gyógyulását. Amennyiben plasztikai sebészed szükségesnek látja, speciális injekciós kezelést is javasolhat a műtétet követő időszakra!

Az Aesthetica plasztikai csomagja tartalmazza a hegkezelést is

Nálunk a plasztikai csomag nemcsak a mellplasztikát, hanem más kezeléseket is tartalmaz. A csomagban megtalálható egy műtét előtti szövetelőkészítő kezelés, valamint két alkalom lézeres hegkezelés is, ezáltal biztosítva a lehető legjobb és legesztétikusabb gyógyulást.

Milyen komplikációk léphetnek fel mellplasztika után és mikre kell figyelned?

Mint minden műtéti beavatkozásnak, úgy a mellplasztikának is vannak kockázatai. Ezek megismerése segít a gyors felismerésben és a szövődmények elkerülésében, valamint abban is, hogy felelősen vállalkozz a mellplasztikai műtétre.

Azonnal hívd orvosodat vagy SOS számunkat, ha az alábbiakat észleled a műtétet követően:

  • Vérzés a varratoknál
  • Genny, vagy zavaros folyadék megjelenése a varratok környékén, a mellbimbónál vagy bárhol máshol
  • Kellemetlen szag a varratok környékén, a mellbimbónál vagy bárhol máshol
  • Elviselhetetlen fájdalom
  • Implant kilökődés
  • Implant elmozdulás
  • 38,4 oC-nál magasabb láz

Más, súlyosabb mellékhatások, melyek rendkívül ritka esetben fordulnak elő, de kórházi látogatást tehetnek szükségessé:

  • Véres vizelet vagy széklet
  • Véres nyál
  • Hirtelen izzadás és sápadtság
  • Feketedő bőr (nem ütés nyomán)
  • Kontrollálhatatlan hányás

Hívd fel plasztikai sebészed, ha a fenti tünetek bármelyike megjelenik! Ő majd eldönti szükség van-e arra, hogy bemenj a kórházba.

Jegyezd fel az alábbi adatokat vészhelyzet esetére:

Orvos és elérhetősége, esztétikai tanácsadónő és elérhetősége, vészhelyzetben hívható telefonszám, kórház, gyógyszertár.

Egyéb, hosszú távú mellékhatások, komplikációk is előfordulhatnak, melyek az alábbiak:

Úgynevezett kapszula zsugorodás

A befogadó szervezet minden esetben kötőszövetes tokot (kapszulát) képez a protézis teljes felszíne körül. Amennyiben ez a tok a kívántnál erősebb, hegesebb, akkor később zsugorodhat, összenyomhatja a protézist. Néha a mell feszessé és rugalmatlanná válhat. Ez a jelenség a beavatkozást követően bármikor jelentkezhet, még évekkel később is, de leggyakrabban a műtétet követően 6-9 hónapon belül. Megjelenhet egy vagy mindkét oldalon, érdesített felszínű protézis alkalmazásakor és izom alatti helyzetben a szakirodalom szerint ritkábban.

A kapszula képződés pontos okát nem ismerjük, annak megelőzése gondos odafigyelést igényel az orvostól és Pácienstől egyaránt. A probléma megelőzésére és megoldására számos elmélet, gyakorlati alkalmazás született, ennek ellenére biztos módszer nincs. Súlyos esetben szükség lehet a kapszula műtéti bemetszésére, vagy eltávolítására is. Bár ez kellemetlen szövődmény, a felmérések azt mutatják, hogy az érintettek nagy része ennek ellenére újra vállalná a beavatkozást.

Kilyukadás, tónusvesztés

Mint minden folyadékkal töltött tartály, a mellimplantátum is kilyukadhat. A leggyakoribb ok a szilikon elöregedése, sérülés, vagy nagy mechanikai behatás által okozott szakadás. Annak ellenére, hogy a szilikon nagyon sűrű, a tok sérülése helyén kiszivároghat a környezetbe, és ez helyi gyulladásos folyamatot, feszességet, szilikoncsomó képződését okozhatja. Ha ez történik, apró csomócskákat észlel a beteg a beültetés környezetében, és ebben az esetben sebészi úton szükséges eltávolítani az implantátumot, valamint a kijutott szilikont. A testbe került szilikongél késői hatásáról nem tudunk. A kilyukadt implantátumot műtéti úton lehet kicserélni.

Gélszivárgás

A szilikongéllel töltött protézisek esetében előfordul, hogy mikroszkopikus méretű gélcseppek szivárognak át a protézis falán. Ezek a cseppek megtalálhatók a körülvevő szövetekben, de ritkán a test távolabbi pontjaira is eljuthatnak.

Fertőzés

Amennyiben fertőzés lép fel, annak tünetei (helyi bőrpír, feszesség, fájdalom, láz) rövid idővel a műtét után jelentkeznek. Ennek kezelése antibiotikumok adásával, feltárással, protéziseltávolítással történhet. Amennyiben a protézist el kell távolítani, legkevesebb 6 hónap várakozási idő után, nyugalmi periódusban kerülhet sor egy új protézis beültetésére.

Rippling

Az implantátum falának gyűrődése.

Egyéb lehetséges szövődmények

Egyéb kockázati tényezők lehetnek a következők: az implantátum pozíciójának megváltozása, utóvérzés, kisebb-nagyobb vérömleny képződés, fertőzés a műtéti területen belül, sebfertőzés, sebgyógyulási zavar, sebszétválás, elszíneződés, duzzanat, fokozott ödéma képződés, folyadékgyülem képződése az operált területen, a bőr érzékenységének megváltozása, érzészavar, érzéskiesés, gyengeség, a seb gyógyulása során kóros hegképződés kialakulása, bőrelhalás, a heg területén illetve az operált területen fokozott érzékenység és fájdalom, savóképződés, felszíni egyenetlenség, illetve kontúr deformitások, átmeneti vagy végleges aszimmetria, mellbimbó, bimbóudvar és a mell bőrének az érzékenységének átmeneti vagy végleges megváltozása, ráncok, redők a mellen, tapintható implantátum, szilikon intolerancia, légmell, implantátum elmozdulása, zsírelhalás.

Mennyire fájdalmas a mellplasztika?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy először értesülj akcióinkról, limitált tartalomért, VIP akciókért.

Feliratkozom

Ez is érdekelhet

Mi az a kisajakplasztika? Tudd meg most!

A kisajakplasztika a szeméremajak plasztika legnépszerűbb, leggyakrabban végzett típusa. A kisajkak (labia […]

Szülés után mikor végezhető kisajakplasztika?

A fogantatástól egészen a szülésig a női test számtalan változáson megy keresztül […]

Kisajakplasztika GYIK: kérdések és válaszok a szeméremajkak csökkentéséről

A szeméremajkak plasztika, azaz labiaplasztika olyan sebészeti beavatkozás, amely az intim területeken […]

Rólunk

Csúcstechnológiás lézer- és anti-aging központunkban a komplex kezelésekre és az egészséges, esztétikus test elérésének támogatására törekszünk.

Bejelentkezés

Kérj időpontot vagy ingyenes visszahívást! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik veled a kapcsolatot a megadott telefonszámon időpont-egyeztetés vagy tájékoztatás céljából.
Időpontfoglalás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram